سیستم گرید 960 (2)

همانطوری که از اسم چارچوب معلوم است، همه صفحاتی که با استفاده از 960gs طراحی شوند، دارای بخش اصلی به عرض 960 پیکسل خواهند بود که بقیه عناصر صفحه را در بر می‌گیرد و سپس این بخش اصلی به 12 یا 16 ستون مساوی تقسیم می‌گردد. به عنوان مثال به شکل 1 که صفحه اصلی یک سایت است توجه کنید، این سایت برای ترازبندی عناصر صفحه خود از سیستم گرید 960 با 12 ستون استفاده کرده است. در شکل 2 ستون‌ها به طور واضح نمایش داده شده است.

example_formalize
شکل 1: صفحه اصلی سایت فرمالایز
example_formalize_grids
شکل 2: صفحه اصلی سایت فرمالایز با ستون‌ها، که برای درک بهتر 960gs نمایش داده شده است.

چرا عرض 960 پیکسلی؟ زیرا 960 پیکسل، عرض مناسبی برای بازه وسیعی از پلتفرم‌ها است که توسط آنها صفحات وب مرور می‌شوند. اساسا عرض 960 پیکسلی اجازه می‌دهد که مانیتورهایی با عرض 1024 پیکسل، سایت را به طور دقیق و بدون اسکرول بار افقی نمایش دهند. با این عرض همیشه فضایی به اندازه 10 پیکسل در سمت راست و چپ ستون اصلی موجود می‌باشد، به این معنی که نمایش‌گرهای کوچکتر نیز قادر خواهند بود محتوا را از سمت چپ‌ترین بخش تا سمت راست‌ترین بخش بدون اشکال نمایش دهند. بعلاوه، همه اعداد در 960gs اعداد کامل هستند که مبتنی بر نسبت طلایی می‌باشند – یعنی مسئله فاصله غیر عادی و مسئله نقطه ممیزی دیگر وجود نخواهد داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>