سیستم گرید 960 (1)

سیستم گرید 960سیستم گرید 960 (960gs) یک چارچوب CSSای است که کمک می‌کند توسعه دهندگان سایت، الگوی اولیه طراحی‌ها را خیلی سریع ایجاد نمایند. چارچوب‌های زیادی برای بخش طراحی موجود می‌باشد که همگی کمک می‌کنند که بخش دشوار طراحی اولیه الگو و تنظیم موقعیت عناصر HTML نسبت به یکدیگر خیلی سریع و بدون هیچ مشکلی انجام گیرد. سیستم گرید 960 نیز یکی از این چارچوب‌ها است.

1 – مسئله دقیقا چیست؟
دو الگوی اولیه زیر را در نظر بگیرید، در شکل زیر الگوی اولیه دو صفحه را مشاهده می‌کنید که هر دو صفحه از 6 بلوک مشابه تشکیل شده است. همانطورکه از شکل واضح است طراحی بالایی بدون عیب و نقص می‌باشد اما در طراحی پایین عناصر با یکدیگر تراز نیستند و الگوی اولیه بسیار نامناسب می‌باشد. با کمک سیستم گرید 960 می‌توان به سادگی عناصر صفحه را دقیقا در موقعیت پیش بینی شده قرار داد.

مقایسه ترازبندی صحیح و غیر صحیح
شکل 1: مقایسه ترازبندی صحیح و غیر صحیح [1]

2 – روش کار کردن با سیستم گرید 960
در سیستم گرید 960 تعدادی کلاس از پیش تعریف شده موجود می‌باشد. کافی است که فایل CSS سیستم گرید 960 را در بخش header صفحه اضافه کنید تا به کلاس‌ها دسترسی داشته باشید و سپس هنگام طراحی اولیه صفحه/سایت از این کلاس‌ها استفاده نمایید.

3 – منابع

 [1] http://sixrevisions.com/web_design/the-960-grid-system-made-easy/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>